CHORVATSKO - ostrov PAG

Ostrov Pag patří do skupiny Kvarnerských ostrovů a leží jižně od ostrova Rab. Potápěčská základna a dobře vybavené apartmány se nachází v obci Stara Novalja na východním pobřeží severní zátoky ostrova několik metrů od břehu. Potápění se uskutečňuje převážně ze člunu na skalnatých stěnách, ale pro výcvik je využíván mělký záliv přímo před potápěčskou základnou. Na lokalitách vzdálených 10 - 15 min. jízdy rychlým člunem budete překvapeni bohatým podmořským životem a výbornou viditelností. Podrobnosti o jednotlivých lokalitách najdete níže. 
Akci organizuje klub Barakuda ve spolupráci s klubem Amfora.

Termíny 2020:

Prodloužené víkendy s naší nebo vlastní dopravou, dokončení kurzů, kondiční potápění

22. 9. - 27. 9. 2019- zavírání sezony, dokončení kurzů OWD, AOWD, technické kurzy

 

Cena:

  • ubytování ve 2-3 lůžkových apartmánech s možností vaření (penzion je umístěn přímo u moře, má vlastní parkoviště i kotviště lodí  750 Kč os./noc
  • polopenze formou bufetové snídaně a servírované večeře vše domácího charakteru - 650 Kč os./den
  • společná doprava mikrobusem - 2 400 Kč
  • potápění ze člunu včetně lahve 15 l a olov - 300 Kč až 750 Kč podle lokality
  • balíček 6 ponorů 4 200 Kč
  • poplatek za potápění s klubem Amfora 500 Kč na 1 rok

Potápěčský program:

Všechny ponory jsou ze člunu. Potápění probíhá na skalnatých stěnách. Při nočním ponoru je nutná svítilna a záložní světlo. Je možné návštívit netknuté amforové pole, na kterém se nachází asi 100 antických nádob. Při potápění se skútry je nutné, aby minimálně jeden z dvojice měl druhý kvalifikační potápěčský stupeň. 

Potápěčské lokality

Zájemci o podmořský život zde budou překvapeni specifickým biotopem s množstvím průsvitných sumek hrbolatých (Phallusia mammilata), červnatců severních (Cerianthus membraneceus) a křehké bílé schránky asymetrických ježovek červených (Spatangus purpureus). Uvidíte také farmy na pěstování ústřic a slávek jedlých.

Útes TRIGET patří mezi oblíbené lokality, kde si přijdou na své jak začátečníci, tak i zkušení potápěči, zvláště při nočních ponorech. Vnitřní strana má hloubku 3 - 5 m a je bohatá na hejna očnatců, kněžíků, jsou zde kanici písmenkoví a chobotnice. Vnější strana útesu padá kolmo až do 40 m a pak přechází do písčitého dna. Zde můžeme obdivovat laločnice (Alcyonium palmatum), zvané ruka mrtvého muže a keříky trsovníků. Při troše štěstí uvidíte i jednu z nejzajímavějších ryb pilobřicha ostnitého (Zeus faber) nebo štítníka, olihně a velké ropušnice.

V rozsedlinách stěny KOSTAS GARDEN, která postupně padá do 40 m, nachází úkryt ropušnice obecná (Scorpaena scrofa), některé druhy garnátů a krabů. Občas lze spatřit i langusty.

GOLDEN BLOCKS a G-POINT jsou lokalitykteré na sebe navazují a obě vám zaručují pěkný zážitek z potápění. Je zde mnoho žlutých hub, na kterých jsou nahožábří plži (např. tilodina perverza, hvězdnatka leopardí, flabelíny), různé mechovky (Neptunova krajka), trsovníky žluté (Eunicella cavolinii) a především  kolonie rohovitek červených (Paramuricea clavata). Pro milovníky kolmých stěn bohatých na hejna ryb doporučujeme stěnu SILKE´S EDGE.

Útes CAVE ISLAND dostal jméno podle malé jeskyňky, do které se dá zaplavat v hloubce asi 7 metrů. Na konci se vynoříme ve vzduchové kapse. Stěny pod vodou pokrývají barevné druhy hub, koberce žlutých kvítků dendrofyl žlutých či krajkových a především purpurově červené sasanky koňské. Tato lokalita je zajímavá především podmořskou horou, která vyčnívá jako divoký útes až nad hladinu. Její svahy padají po celém obvodu svisle dolů až do hloubek kolem 50 m. Lokalita je charakteristická výbornou viditelností.

Podobné místo je i TWIN PEAKS, kde se dvě podmořské hory tyčí nade dnem v 50 metrech a dosahují hladiny jako útesy.

Vrak lodě "RUŽA"  leží v hloubce 37 až 50 m. Je to ponor pouze pro potápěče s odpovídající kvalifikací a zkušeností, ale patří mezi ty nejkrásnější, zvláště pro skalní stěnu plnou života.

Tři stěny a Žlutý útes jsou ještě vzdálenější a nově objevené lokality s bohatým životem na kolmých stěnách, převisech a kavernách, které padají až do 60 m.

Při ponorech na všech lokalitách si nenechte ujít drobný život nahožábrých plžů, kterých je zde opravdu hodně. Především vám udělají radost různé druhy, flabelín a hvězdnatek. Chobotnice skryté pod kameny i barevné hvězdice jsou ozdobou každého ponoru. Nezapomeňte si vzít s sebou dobrou potápěčskou svítilnu, pomůže vám objevovat skrytou krásu nejen při nočních ponorech, ale i barevnost fauny i flory v hlubinách podmořského světa.

Amforové pole v zátoce Vlaška Mala je jedním z několika málo archeologicky netknutých míst na Jadranu, bylo objevené v hloubce 25 m Draženem Peraničem, synem majitelky penzionu v dubnu 2004 a nyní je chráněno klecí a je možno ho navštívit. Obsahuje asi 100 římských amfor typ Lamboglia 2 ze 2. až 1. stol. př. n. l., dále byly nalezeny i dvě olověné kotvy, antická olovnice/vzorkovnice a kamenné mlýnky na obilí.

Doplňkový program:

Pěší túry, návštěva megalitického Pažského trojúhelníku z mladší doby kamenné, objeveného v roce 1999, návštěva muzea v Novalje a římského vodovodu (podzemní štola, větrací šachty a nadzemní část), večer promítání DVD z různých akcí, případně pro zájemce specializované přednášky.

PŘIHLÁŠKY:

Telefon: 606 089 291
E-mail: info@barakuda-diving.cz

Mám zájem o potápěčskou dovolenou